تبلیغات
فرشتگان روی زمین - تومور مغزی
 
خوب گوش کردن را یاد بگیریم… گاه فرصتها بسیار آهسته در میزنند . . .+++ به خودتان باور داشته باشید و به آنچه که هستید بدانید که نیروی درونتان هست که از هرمانعی قوی تر است+++ قبل از اینکه فکرت کار دستت بده ، تو یه کاری دستش بده !
فرشتگان روی زمین
طرف حساب پرستار فقط خداست.
پنجشنبه 4 آبان 1391 :: نویسنده :
تومور مغزی یک ضایعه ی اینتراکرال لوکالیزه(موضعی داخل جمجمه ای ) شده است که فضای مغز را بدون درگیری جمجمه ای اشغال می کند.
تومور های مغزی پیش آگهی و درمان خاص خود را دارند. و به دلیل آناتومی و فیزیولوژی منحصربه فرد سیستم عصبی مرکزی (CNS ) تشخیص و درمان این مجموعه از نئوپلاسم ها دشوار به نظر می رسد.
که به دو دسته ی اولیه و ثانویه تقسیم می شوند:
اولیه:از سلول ها و ساختمان های داخل مغز منشا می گیرند و تومورهای ثانویه یا متاستاتیک ها از ارگان های غیر از مغز گسترش پیدا می کنند.(ریه –سینه- پایین تر از ناحیه ی معدی روده ای – پانکراس کلیه – پوست وملانوما)و 10 تا 20 درصد همه ی بیماران سرطانی را شامل می شود.
یک دسته دیگر از تومورها هستند که به آنها تومورهای مادرزادی میگویند این تومور بعلت از بین نرفتن سلول های جنینی بعد از تولد ایجاد می شود.
تومور های اولیه که فضایی را داخل جمجمه اشغال کرده است و معمولا به شکل کروی رشد می کنند اما میتوانند منتشر نیز باشد و داخل بافت ها نیز نفوذ کنند. اثر نئوپلاسم هاناشی از فشردگی بافت ها و نفوذ بهدرون آنهاست. و ممکن است تمام پیش آمد های پاتولوژیکی زیر را ایجاد نماید.هر چند ممکن است هیچ یک از علایم بروز نکند.
هیدرو سفالی-حملات تشنجی و علایم عصبی کانونی-تغییر در عملکرد هیپوفیز
علت پیدایش تومور های اولیه ی مغزی ناشناخته است.تنها عامل خطر شناخته شده قرارگرفتن درمعرض تشعشع یونیزه می باشد.
دوره ی نهفتگی بدخیمی ها 10 تا 20سال پس از قرارگیری در معرض تشعشع است.زمینه ی خانوادگی جهش های ژنی نیزدر این امر موثرند.
ثانویه: تومورهای ثانویه یا متاستازی که در سرطان های اولیه سیستمیک به مغز انتشار می یابند بسیار شایع تر از موارد جدید بدخیمی های مغزی یا سایر تومور های سیستم عصبی هستند.
تومورهای مغزی معمولا در سنین 50-60-70 سالگی دیده می شوند و با یک میزان شیوع کمتردر مردان دیده می شود.این تومورها چون اغلب در بالای چادرینه مخچه هستند.در عملکرد های حیاتی نظیر نفس و یا افزایش ICP اختلال ایجاد کرده و نهایتا منجر به مرگ میشوند.


انواع تومور مغزی:
تومور های مغزی را میتوان در چند گروه طبقه بندی کرد. تومورهایی که از پرده ی مغزمنشا می گیرند مثل دورال مننژها-تومورهایی که در درون یا روی اعصاب جمجمه ای به وجود می آیند مثل آکوستیک نوروما-تومورهایی که منشا آنها بافت مغزی است مثل گلیوما- ونیز ضایعات متاستاتیک که از دیگر مناطق بدن منشا می گیرند. تومورهای غده ی هیپوفیز و تومورهای عروق خونی نیز دستجاب های تومور های مغزی اند.
تومورها میتوانند بدخیم (اثرات جدی و شدیدی بر جای می گذارند.) یا خوش خیم (مثل کیست کلویید ها "البته اگر درمناطق حساس ایجاد شوند می توانند منجر به مرگ شوند.")
گلیوما: شایع ترین نئوپلاسم های مغزی هستند.انواع مختلفی دارند1- استروسیتوما ها: شکل ژله مانندی دارند و پخش شده اند و شایع ترین نوع گلیوما هستند که در چهار درجه طبقه بندی می شوند: (I  - II – III –IV) که این طبقه بندی بنا به میزان بدخیمی است.
٢- الیگودندروگلیوما: 20 % ازانواع گلیوما را دارند. که به دو دسته درجه بالا و درجه پایین تقسیم می شوند.
تمایز این دو تومور کار دشواری است ولی بسیار حائز اهمیت است.زیرا الیگودندروگلیوما به شیمی درمانی حساس تر است این تومورها را نمی توان بدون آسیب به طور کامل حذف کرد زیرابه داخل بافت عصبی گسترش پیدامی کند.
مننژیوما:تومورهای کپسول دار خوش خیم و شایعی هستند.دربافت عنکبوتیه ی پرده مغز هستند. و 15% کل تومورهای اولیه را به خود اختصاص می دهند. رشد تدریجی دارند و در میانسالی و در خانم ها شایع اند. بیشتر نواحی نزدیک سینوس های وریدی را در گیر می کنند. بسته به ناحیه درگیر تظاهرات فرق دارد. و علت بروزآن ناشی از منتشر شدن است تا تهاجم به بافت مغزی.
درمان استاندارد جراحی است.
نورومای آکوستیک:این تومورها مربوط به عصب VIII جمجمه ای (شنوایی تعادلی) است. این تومورها معمولا فقط از درون مجرای گوش داخلی رشد می کند و تا پر کردن فضای مخچه ای – پلی به رشد خود ادامه می دهد. و رشد آهسته دارد. و قبل ازآنکه به درستی تشخیص داده شوند. به اندازه ی قابل توجه ای رشد کرده اند.
این افراد معمولا دچار فقدان شنوایی-وزوز گوش و نیز دوره هایی از سرگیجه و تلوتلو خوردن و راه رفتن  می شوند. وبا رشد آن بزرگ شدنش به عصب V فشار و در صورت احساس درد می نمایند. این تومورها اکثرا خوش خیم اند. می توان آنها را باعمل جراحی برداشت وبسته به تومور می توان آن را با رادیوتراپی ازبین برد.
آدنومای هیپوفیز: حدود %10-15% تومور های مغزی را به خود اختصاص می دهد. و در اثر فشار بر اندام مجاور )بروی کیاسمای بینایی و یا فشار روی هیپوتالاموس میشود. و علایمی نظیر سردرد اختلالات بینایی و اختلالات هیپوتالاموس "  اختلال در خواب –دمای بدن – اشتها"می شود)  یا تغییرات هورمونی (کاهش یا افزایش هیپوفیز"این تومورها خود دارای عملکرد هورمونی اند و قادرند یک یا چند هورمون را که بطور طبیعی توسط هیپوفیز قدامی را ترشح می کند") نشانه هایی ایجاد می کنند.
آدنومای هیپوفیز ترشح کننده ی پرولاکتین که به آن پرولاکتیما می گویند.
آدنومای هیپوفیز ترشح کننده ی هورمون رشد که درمیانسالان سبب آکرومگالی "درشتی اندام انتهایی" و رشد بیش از حد سر و دست در اثر ترشح زیاد هیپوفیز می شود
آدنومای هیپوفیز تولیدکننده ی هورمون کورتیکوتروپیک" “ACTHمنجربه بیماری کوشینگ (سبب پر کاری تیروئید می شود.)که فرد چاقی در صورت در اثر تجمع چربی دارند.
آدنومای هیپوفیز ترشح کننده ی هورمون محرک تیروئید:که سبب ترشح T3 و T4از غدد تیروئید می شود.این افراد نیز صورتی چاق دارند.
آنژیوما ها: توده های بزرگ و تشکیل شده از رگ های خونی غیر نرمال اند که داخل یا روی سطح مغز را می پوشانند ممکن است باعث ظاهر شدن و یا پیشرفت علایم تومور مغزی شوند.83% این تومورها درمخچه ایجادمیشوند وممکن است.بدون علامت باقی بماند.چون دیواره ی عروق در آنژیوما نازک است و ریسک عوارض عروقی در مغز را افزایش می دهد ومی تواند منجر به سکته شود.
تظاهرات بالینی: بسته به اینکه تومورهادرکجا هستند علایم ونشانه های مخصوص به خود را ایجاد می کنند.
که به دو دسته ی عمومی و موضعی تقسیم می شوند.
افزایش ICP که جز علایم عمومی است که سبب :
* سردرد:به خصوص صبح زود که با سرفه حرکت ناگهانی شدید ترمی شود.


*استفراغ که ندرتا رخ می دهد (اگر سبب تحریک واگ شود.)
*اختلالات بینایی :اگر اعصاب بینایی درگیر باشند(پاپیل ادم وجوددارد) دوبینی رخ می دهد.
نشانه های موضعی عبارتند از:
*همی پارژی:فلج یک طرف اندام که شایع ترین علامت است
*حملات تشنجی : که تومور های قشر مغز سبب ایجاد آن می شود.
*سرگیجه و تلو تلو خوردن:درگیری مخچه است که فرد تمایل به زمین خوردن به طرف نیمه ی مبتلا را دارد
*اختلالات شخصیتی :که نشاندهنده ی درگیری لوب فرونتال را بیان می کند.این افراد بی دقت شده و بالحنی نامطبوع ونفرت انگیز حرف می زنند.
ظاهرات بینایی: تومورهایی که در ناحیه ی پس سری اند سبب ایجادش می شوند.که این فرد فقدان بینایی در طرف مقابل توموردارد.
تومورهای زاویه ی مخچه ای –پلی: که از غلاف عصب هشتم منشا می گیرند. که ابتدا وزوز گوش و سپس سرگیجه پدید می آید و خیلی زود فرد ناشنوا می شود.
بررسی ها و یافته های تشخیصی:
-گرفتن تاریخچه ای دقیق از بیمار و راه های که علایم ظهر پیدا می کنند.
-گرفتن تست های عصبی درمناطق درگیر
-  انجام CT-MRI-PETو بیوپسی- آنژیو گرافی مغز –EEG و مطالعه روی مایع مغزی نخاعی
درمان:جهت درمان شیمی درمانی-رادیوتراپی- پرتوی خارجی و جراحی وجود دارد.
رادیوتراپی بهترین درمان است و امکان عود مجد تومورها رااز بین می برد.این کار را جدیدا با براکی تراپی (کاشت منبع تشعشعات جهت آزاد کردن دوز های بالای اشعه ی طی مسافتی اندک صورت میگیرد.)
پیوند مغز استخوان به روش تزریق وریدی وارد بدن می شود.
جراحی:هدف تخریب سلول ها یا برداشتن آنها ست. بدون نقایص عصبی و کنترل علایم با برداشتن قسمتی از تومور است.
درمان با انتقال ژن vhiاست که به وسیله رترویروس ها به عنوان ناقل جهت حمل ژن به داخل تومور مورد استفاده است.تا بافت تومور با برنامه ریزی مجدد نسبت به درمان حساسیت پیدا کند.
تدابیر پرستاری:
بررسی رفلکس گگ و توانایی بلع( قبل از عمل بیمار زیرا ممکن است دچار آسپیراسیون شود.) -  خواباندن بیمار روی نیمه ی سالم جهت مصرف غذا و مایعات – تشویق به استفاده از رژیم نیمه جامد و در دسترس بودن ساکشن -  بررسی علایم حیاتی -  بررسی حرکات چشم – آگاهی بیماراز زمان و مکان – کنترل مداوم بیمار از نظر حملات تشنجی -  ارزیابی صحبت کردن بیمار -  بررسی وضعیت گفتاری و حرکات چشم واندازه ی مردمک ها به نور
متاستازهای مغزی: شایع ترین تومور های مغزی اند. که نقایص عصبی می دهند. علایم آنها نظیر سردرد – اختلال در راه رفتن- اختلال بینایی- تغییر شخصیت- فلج – حملات شخصیتی است.
تدابیر پزشکی:
درمان تسکین یا آرام بخش است تا دفع و یا کاهش نشانه ی جدی و شدید . تا کیفیت زندگی بیمار و خانواده بهبود یابد(از مورفین نخاعی استفاده شود.) میزان بقا افرادی که تحت درمان قرار نگیرند 1ماه درمان با کورتیکواسترویید ٢ ماه و رادیو تراپی  6تا 3ماه است. رادیوتراپی اساس درمان است و جراحی برای متاستازهای کوچک انجام میشود.)
شیمی درمانی هم با سایر روش ها درمان مناسبی است" با داروهای پروکاربازین و لوموسیستین و وین کریستین" کورتیکواستروئیدها برای برطرف کردن سردرد و تغییرات هوشیاری سودمند واقع می شود.
دگزامتازون و پریدنیزون بروزالتهاب اطراف نواحی متاستاتیک و ادم پیرامون این مناطق را کاهش می دهد. سایر داروهای مورداستفاده مانیتول و فنی تویین است.
پرستاری:
بررسی عوارض درمان.
ایجاد محیطی آرام وزیبا.
معرفی به گروه های حمایتی.
تشویق به غذا خوردن دسته جمعی.
آموزش مصرف داروها جهت کنترل درد.
بررسی راه های وریدی و باز بودن آنها.
تشویق بیمار و خانواده به حفظ استقلال.
تشویق بیماربه بیان احساسات و اضطراب خود.
بررسی بیماراز نظر بروز تهوع و استفراغ تنگی نفس. این افراد اغلب لاغری مفرط دارند.
منبع : برونر سودارث مغز و اعصاب
 
نوع مطلب : پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 5 دی 1391 11:57 ق.ظ
سلام. دنبال این مطلب می گشتم. خیلی به دردم خورد. ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
DIV>

کد دنبال کننده موس >DIV>>