تبلیغات
فرشتگان روی زمین - مونونوکلئوز عفونی
 
خوب گوش کردن را یاد بگیریم… گاه فرصتها بسیار آهسته در میزنند . . .+++ به خودتان باور داشته باشید و به آنچه که هستید بدانید که نیروی درونتان هست که از هرمانعی قوی تر است+++ قبل از اینکه فکرت کار دستت بده ، تو یه کاری دستش بده !
فرشتگان روی زمین
طرف حساب پرستار فقط خداست.
دوشنبه 8 اسفند 1390 :: نویسنده :
مونونوکلئوز عفونی، یک سندرم بالینی است که بیش از همه با عفونت اولیه ویروس اپشتاین- بار(EBV) همراهی دارد. EBV یک هرپس ویروس گاما با ژنوم DNA دورشته‌ای به اندازه Kb 172 است. عفونت طبیعی EBV تنها در انسان رخ می‌دهد و موجب آلودگی در تمام طول عمر می‌شود. هر چند که اکثریت قریب به اتفاق موارد مونونوکلئوز عفونی طی عفونت اولیه EBV رخ می‌دهند اما سندرم مونونوکلئوز عفونی در افراد مبتلا به عفونت مزمن پس از ایجاد کمبود لنفوسیت‌های T به واسطه آنتی‌بادی‌های مونوکلونال علیه CD3 نیز مشاهده شده است.
بررسی‌های سرواپیدمیولوژی نشان می‌دهد که بیشتر مبتلایان بزرگسالان هستند.در کشورهای صنعتی و گروه‌های اقتصادی- اجتماعی بالاتر، نیمی از جمعیت در سنین 5-1 سالگی دچار عفونت اولیه EBV می‌شوند و درصد عمده دیگری نیز در دهه دوم عمر آلوده می‌گردند. عفونت‌های اولیه EBV در سال اول زندگی نادر هستند که این امر احتمالا به دلیل شیوع بالای مثبت بودن سرولوژیک در مادر و اثر محافظت‌کننده انتقال غیر فعال آنتی‌بادی از مادر است. در کشورهای در حال توسعه و گروه‌های اقتصادی- اجتماعی پایین‌تر، اغلب عفونت‌های EBV در ابتدای کودکی رخ می‌دهند. عفونت‌های اولیه در کودکان خردسال‌تر اغلب به صورت یک ناخوشی غیراختصاصی تظاهر می‌کنند و علایم تیپیک مونونوکلئوز عفونی ناشایع‌ هستند.


مونونوکلئوز عفونی بیش از همه کسانی را مبتلا می‌سازد که طی دهه دوم عمر یا پس از آن دچار عفونت اولیه EBV می‌شوند. از آنجا که وضعیت اقتصادی و بهداشتی طی دهه‌های اخیر بهبود یافته است، عفونت EBV در اوایل کودکی شیوع کمتری دارد و کودکان بیشتری در هنگام رسیدن به سنین نوجوانی مستعد ابتلا هستند. چرخه سالیانه یا تغییرات فصلی واضحی از نظر بروز این بیماری وجود ندارد و استعداد ابتلا در جنس خاصی مشاهده نشده است.
پاتوژنز مونونوکلئوز عفونی
انتقال EBV عمدتا از طریق مواجهه با بزاق عفونی و اغلب در نتیجه بوسیدن و در موارد کمتری به روش انتقال جنسی صورت می‌گیرد. دوره نهفتگی، از زمان مواجهه اولیه تا شروع علایم، 50-30 روز تخمین زده می‌شود. عفونت لیتیک سلول‌های اپی‌تلیال حفرات لوزه‌ای، لنفوسیت‌های B یا هر دو، موجب تکثیر ویروسی و میزان بالای انتشار بزاقی می‌شود که طی سال اول عفونت کاهش می‌یابد اما برای همه عمر باقی می‌ماند. لنفوسیت‌های B حافظه‌ای دچار عفونت نهفته وارد گردش خون سیستمیک می‌شوند و به صورت ذخایر ویروسی برای همه عمر عمل می‌کنند. چنین لنفوسیت‌هایی به طور گذرا تنها گروه بسیار خاصی از ژن‌های EBV را بروز می‌دهند و بدین ترتیب تا حد زیادی از دید سلول‌های پایش‌گر ایمنی مخفی می‌مانند. پاسخ‌های شدید به EBV در بیماران مبتلا به مونونوکلئوز عفونی توسط لنفوسیت‌های CD4+ و CD8+ ایجاد می‌شوند. شواهد نشان می‌دهند که این پاسخ‌های ایمنی سلولی، عفونت اولیه EBV را محدود و عفونت مزمن را کنترل می‌کنند اما ممکن است در ایجاد علایم مونونوکلئوز عفونی نقش داشته باشند.
علایم شایع
•    گلودرد (که گاهی شدید است)
•    خستگی
•    تورم غدد لنفاوی ، معمولاً در ناحیه گردن ، زیر بغل یا کشاله ران
•    بزرگی طحال
•    بزرگی کبد
•    یرقان با زردی پوست و چشم ها (گاهی)
•    سردرد
•    درد عمومی بدن
•    ضعف و ناراحتی عمومی بدن
•    چرک در روی لوزه ها
•    تب طولانی
•    بثورات قرمز خال خالی

سیر طبیعی و عوارض مونونوکلئوز عفونی
اغلب بیماران مبتلا به مونونوکلئوز عفونی بدون عارضه بارزی بهبود پیدا می‌کنند. توصیف‌های منتشرشده از سیر طبیعی مونونوکلئوز عفونی بسته به تفاوت در جوامع مورد مطالعه، معیارهای تشخیص مونونوکلئوز عفونی و روش‌های به‌کاررفته، تفاوت دارند. مطالعات آینده‌نگر نشان می‌دهند که اغلب یافته‌های بالینی و آزمایشگاهی طی یک ماه پس از تشخیص بهبود می‌یابند اما آدنوپاتی‌گردنی و ضعف ممکن است کندتر بهبود پیدا کنند. هر چند که تداوم ضعف (به مدت حداقل 6 ماه) همراه با اختلال کارکرد توصیف شده است اما اغلب بیماران طی 3-2 ماه به فعالیت معمول خود بازمی‌گردند.
مونونوکلئوز عفونی ممکن است با عوارض حاد متعددی همراه باشد. عوارض هماتولوژیک که در 50-25 از موارد مونونوکلئوز عفونی مشاهده شده‌اند، عموما خفیف و شامل آنمی ‌همولیتیک، ترومبوسیتوپنی، آنمی ‌آپلاستیک، پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک یا سندرم همولیتییک اورمیک و انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC) هستند. عوارض نورولوژیک که در 5-1 از موارد رخ می‌دهند شامل سندرم گیلن- ‌باره، فلج عصب فاسیال، مننگوآنسفالیت، مننژیت آسپتیک، میلیت عرضی، نوریت محیطی، سربلیت و نوریت اپتیک هستند. سایر عوارض نادر اما بالقوه مرگبار، پارگی طحال (در 1-5/0 از موارد) و انسداد راه‌های هوایی (در 1موارد) در اثر هیپرپلازی لنفویید و ادم مخاطی را شامل می‌شوند.
تعداد اندكی از بیماران دچار نوع مزمن بیماری می گردند كه در آن علائم بیماری ماه ها یا سالها تداوم می یابد.
عوامل افزایش دهنده خطر

استرس، بیماری هایی که مقاومت بدن را کاهش می دهند.
خستگی یا کار زیاد، میزان بروز بالای آن در بین دانشجویان و سربازان ممکن است ناشی از استراحت ناکافی یا زندگی جمعیتی آنها باشد.دانش آموزان دبیرستانی یا دانشجویان

تشخیص
افتراق عفونت ناشی از استرپتوکوک گروه A از مونونوکلئوز عفونی اهمیت دارد چرا که درمان آنتی‌بیوتیکی در موارد فارنژیت ناشی از استرپتوکوک گروه A ضروری است تا از ایجاد تب روماتیسمی جلوگیری ‌کند، عوارض چرکی را کاهش دهد و میزان واگیری را کم کند. درمان ممکن است تا حدی علایم بالینی را بهبود بخشد و سیر بالینی را کوتاه کند. بدین ترتیب، منطقی است که بیماران مشکوک به مونونوکلئوز عفونی را از نظر ابتلا به عفونت استرپتوکوک گروه A، با سواب حلق و آزمون آنتی‌ژنی سریع یا کشت، غربالگری کنیم. هر چند که مواردی از عفونت همزمان استرپتوکوک گروه A و مونونوکلئوز عفونی گزارش شده‌اند اما شیوع واقعی این موارد مشخص نیست چرا که آزمون آنتی‌ژنی سریع یا کشت مثبت از نظر استرپتوکوک در یک بیمار مبتلا به مونونوکلئوز عفونی ممکن است نشان‌دهنده کلونیزاسیون باشد.

درمان
بر اساس تجربه بالینی، مراقبت‌های حمایتی در بیماران مبتلا به مونونوکلئوز عفونی توصیه می‌شوند. استامینوفن یا داروهای ضدالتهاب غیر استروییدی (NSAID) برای درمان تب، گلودرد و ضعف توصیه می‌شوند. بیماران ممکن است میزان زیادی EBV را طی یک سال پس از شروع مونونوکلئوز عفونی در بزاق ترشح کنند اما احتیاط خاصی برای جلوگیری از انتقال EBV ضروری نیست چرا که اغلب افراد از نظر EBV، سرم مثبت هستند. اکثر موارد گزارش‌شده پارگی طحال که ترسناک‌ترین عارضه مونونوکلئوز عفونی است، طی 3 هفته پس از تشخیص رخ داده‌اند اما پارگی تا 7 هفته پس از تشخیص هم گزارش شده است. معاینه بالینی برای تشخیص اسپلنومگالی اغلب قابل اعتماد نیست و هر چند که می‌توان برای این کار از سونوگرافی استفاده کرد اما رابطه مستقیمی بین اندازه طحال در بیماران مبتلا به مونونوکلئوز عفونی و خطر پارگی طحال به اثبات نرسیده است.
در صورت پارگی حال جراحی فوری انجام می شود.
جهت كنترل این عفونت در بیماران مبتلا از آنتی بیوتیك های نظیر آموكسی سیلین ، آمپی سیلین و سایر آنتی بیوتیك های بتالاكتام استفاده می شود.

حیطه‌های عدم قطعیت
درمان ضدویروسی مونونوکلئوز عفونی
به تدوین رژیم‌های ضد ویروسی برای درمان مونونوکلئوز عفونی توجه زیادی شده است. حداقل 5 کارآزمایی شاهددار تصادفی‌شده در مورد درمان با آسیکلوویر در مونونوکلئوز عفونی، کاهش گذرای گسترش اوروفارنژیال ویروس را طی درمان نشان داد‌ه‌اند که البته پس از قطع درمان مجددا بازگشته است. استفاده از آسیکلوویر کاهش قابل توجهی در سطح EBV در خون محیطی یا مدت یا شدت علایم بالینی ایجاد نمی‌کند.

کورتیکواسترویید برای درمان مونونوکلئوز عفونی به كار می رود كه منجر به بهبود اولیه گلو درد در 12 ساعت می شود.
تجارب بالینی نشان می‌دهند که استفاده از کورتیکواستروییدها در درمان عوارض شدیدتر مونونوکلئوز عفونی از جمله انسداد راه‌های هوایی، آنمی ‌همولیتیک و ترومبوسیتوپنی سودمند هستند هر چند که کارآزمایی‌های بالینی تصادفی‌شده‌ای که کارآمدی دارو در این موارد را بررسی کرده باشند، محدودند.

واکسن‌های ضد عفونت EBV در حال تولید است.

پیشگیری
جهت پیشگیری باید از تماس با فرد مبتلا خودداری شود.
مراقبت های پرستاری
استراحت، استامینوفن و یک رژیم عمومی، مبنای مراقبت خانگی هستند.
اگر پزشک متوجه شد که طحال کودک بزرگ شده است، فعالیت های کودک باید محدود شوند.
به کودکی که منونوکلئوز دارد، اجازه? رفتن به مدرسه و یا انجام فعالیت های دیگر را تا بهبودی کامل یعنی رفع علائم ضعف و خستگی ندهید.
 به کودکی که طحال بزرگ دارد، اجازه? انجام ورزش هائی که امکان ضربه خوردن دارد و نیز انجام فعالیت های قدرتی را تا زمانی که طحال به حد عادی باز نگشته است، ندهید.
در بستر استراحت کنید، به ویژه در هنگام تب . فعالیت های خود را به تدریج از سر بگیرید. در هنگام احساس خستگی استراحت کنید.
حداقل تا یک ماه پس از بهبود کامل از شرکت در ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

نوع مطلب : پزشکی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
DIV>

کد دنبال کننده موس >DIV>>