تبلیغات
فرشتگان روی زمین - CPR
 
خوب گوش کردن را یاد بگیریم… گاه فرصتها بسیار آهسته در میزنند . . .+++ به خودتان باور داشته باشید و به آنچه که هستید بدانید که نیروی درونتان هست که از هرمانعی قوی تر است+++ قبل از اینکه فکرت کار دستت بده ، تو یه کاری دستش بده !
فرشتگان روی زمین
طرف حساب پرستار فقط خداست.
دوشنبه 2 بهمن 1391 :: نویسنده :
CPR یا احیاء قلبی-ریوی شامل اقداماتی است که برای بازگرداندن اعمال حیاتی دو عضو مهم قلب و مغز انجام می‌شود و تلاش می‌شود تا گردش خون وتنفس به طور مصنوعی تا زمان برگشت جریان خون خودبخودی بیمار برقرار شود.
بدلیل اینکه بدون این اقدامات به علت فقدان اکسیژن مرگ مغزی دائمی در عرض زمان کمتر از6-4 دقیقه(زمان طلایی) ایجاد می‌شود واژه احیاء قلبی ریوی(CPR) در سال 1988 به احیاء قلبی، ریوی و مغزی(CPCR) تغییر نام داد. ایست قلبی- تنف سی بی گمان یکی از خطیرترین وضعیتهایی است که نیاز به اقدام فوری جهت حفظ حیات وپیشگیری از ضایعات جبران ناپذیر اندامهای حیاتی بدن دارد. این اقدامات بر اساس پروتکل‌های خاصی صورت می‌گیرد لازمه اجرای آن کسب دانش ومهارت فرد احیاگر می‌باشد درحال حاضر فقط 10% موارد احیاء داخل یا خارج از بیمارستان موجب بقاء طولانی مدت بیماران می‌شود
هدف از ارزیابی سریع تشخیص و تصحیح مشکلاتی است که تهدید جدی برای زندگی مصدوم هستند و در نظر اول مشخص می‌باشند. موارد تهدید کننده حیات مانند مشکلات شدید تنفسی و قلبی ، ایست قلبی و تنفسی ، مسمومیت‌های شدید ، زخمهای باز قفسه سینه و خونریزیهای شدید داخلی و خارجی و ... هستند. در این مرحله بودن یا نبودن هوشیاری ، تنفس و نبض مطرح است. در این موارد اقدامات لازم چون باز کردن راه هوایی و کنترل علایم حیاتی ، برخورد با زخم مکنده و باز قفسه سینه ، کنترل خونریزی خارجی و ... انجام می‌شود.


هر امدادگر باید پس از اطمینان از امنیت کامل محل استقرار خود و مصدوم یا بیمار باید به ارزیابی اولیه همه گونه علایم حیاتی و هر عاملی که حیات مصدوم را در معرض خطر قرار دهد، بپردازد. در این ارزیابی سوال مهم این است که آیا مصدوم بیهوش است و یا موارد تهدید کننده حیات وجود دارد؟ در این مورد بلافاصله اقدامات لازم جهت رفع خطر را انجام دهید. هر فرد بیهوش باید در معرض خطر تلقی شود زیرا راه هوایی وی ممکن است بسته شده و به توقف وی بیانجامد.
عملیات احیا دو جز دارد:شامل احیای اولیه ( BLS ) و مراقبتهای حیاتی پیشرفته ( ACLS )می باشد.که این موارد را انجمن قلب امریکا پایه ریزی می نماید.
معیار های عدم شروع (CPR) :
در مورد دستور ( DNAR ) "برای احیا بیمار تلاش نکنید."وجود داشته باشد.بیمار دارای علایم غیر قابل برگشت داشته باشد نوزادانی که در اتاق زایمان هستند .و وزن کمتر از400 گرم و یا دارای آنومالی ها هستند و به ندرت شانس زنده ماندن دارند را نباید احیانمود.
دستور ( DNAR ):برخلاف سلیر مداخلات پزشکی احیا نیاز به دستور پزشک ندارد ولی پایان آن نیاز به دستور پزشک دارد.و پزشک برای انجام این دستور باید با خانواده بیمار گفتگو و به آنها اطمینان دهد که پس از قطع عملیات احیا سایر اقدامات ادامه خواهد داشت.
پزشک باید این دستو را مکتوب بنویسد و مشخص کند کدام مداخله باید قطع شود.معمولا اکسیژن یا ماساژ و یا مایع درمانی انتخاب میشود تا قطع تهویه ی مکانیکی.
احیای اولیه:
در بیمارانی که ارست قلبی نموده اند انجام می شود و شامل:
A باز کردن راه هوایی Air way
B دادن تنفس مصنوعی Breathing
C ماساژ قلبی Circulation
تنفس: شامل دهان به دهان - دهان به بینی- دهان به بینی دهان می باشد. و هدف اصلی تامین اکسیژن لازم برای مغز  و سایر ارگان های حیاتی است.
سرعت در انجام این اقدامات کلید موفقیت است.
احیا باید ضمن 4 تا 6 دقیقه بعد از ارست قلبی و یا ایست تنفسی صورت گیردتا به سلول های مغزی آسیبی وارد نشود.متاسفانه در بهترین و اصولی ترین روش تنها میتوان 25 تا 30 درصد موارد برونده ی قلبی را تامین نمود.
نحوه اجرای اقدامات در احیای اولیه:
باز کردن راه هوایی هدف از باز کردن راه هوایی این است که امکان تنفس برای فرد فراهم شود. در گذشته توصیه می‌شد با قلاب کردن انگشتان به دور فک و کشیدن آن به جلو راه هوایی باز شود (مانور جلو بردن فک Jaw thrust). اما انجام این مانور مشکل است و امروزه تصور می‌شود که نسبت به سایر روش‌ها از لحاظ آسیب به گردن بی‌خطرتر نیست. بنابراین در حال انجام مانور استاندارد "زاویه‌دار کردن سر- بلند کردن چانه" توصیه می‌شود برای انجام این کار روی پیشانی به سمت پایین فشار بیاورید و چانه را بالا بکشید.  سپس باید ببینید آیا بیمار خودش نفس می‌کشد یا نه.
مانو دوم ( Titel head )است که با یک دست  سر را به عقب و چانه را بادست دیگر بالا میبریم.
بعد از اجرای مانو های یاد شده احیا کننده موظف است وضعیت تنفس بیمار را از طریق نگاه کردن و گوش کردن و حس کردن بررسی نماید و اگر متوجه شد که بیمار زنده است نیاز به انجام مراحل بعدی احیا است
تنفس مصنوعی دادن
برای انجام تنفس مصنوعی از روش‌های مختلف(مانند ماسک مسطح) می‌توان استفاده نمود اما روش پرکاربرد یکی از طریق بادکنک بی‌وی‌ام (آمبوبگ) است و دیگری روش سنتی دهان به دهان که امروزه با توجه به بهداشت کمتر توصیه می‌شود. در روش دهان به دهان٬ بینی بیمار را با دست ببندید و دهانتان روی دهان او بگذارید و هوا را درون ریه او بدمید تا حدی که قفسه سینه بالا رود. قبلاً توصیه می‌شد که ضمن انجام تنفس مصنوعی هوا با شدت به درون ریه‌ها دمیده شده. اما از آنجایی که این کار ممکن است تأثیر فشار بر روی قفسه سینه را کاهش دهد و ضمنا جریان خون در ریه‌ها در ایست قلبی چندان زیاد نیست، به دمیدن هوا با شدت زیاد نیازی نیست و دمیدن هوا در حدی که باعث بلندشدن قفسه سینه شود کافی است.
تنفس مصنوعی به خصوص برای کودکان یا افرادی که چند دقیقه‌ای است دچار ایست قلبی شده‌اند و میزان اکسیژن در خونشان کاهش یافته‌است اهمیت دارد.
اما در چند دقیقه اول ایست قلبی فشار بر روی قفسه سینه یا ماساژ قلبی اهمیت بسیار بیشتری دارد. بنابراین انجام تنفس مصنوعی نباید باعث به تأخیر انداختن ماساژ قلبی شود.
در هر بار تنفس دادن باید 700 تا 1000 میلی لیتر اکسیژن به فرد داده شود در غیر این صورت تنفس موثر نخواهد بود.
اگر در حین تنفس دادن به بیمار به انسداد راه هوایی مشکوک بودید باید اینگونه عمل نمود.
مانور هیملیخ را انجام می دهیم . بدین گونه که:
ابتدا دست غیر غالب را مشت نموده و با دست غالب روی آن به 2 سانتی متر زیر گزیفویید یعنی بین ناف و زاییده گزیفوئید را فشار میدهیم.
و اگر فرد بیهوش بود کنار او نشسته و کف دست رادر ناحیه ایکه گفته شد قرار داده و به سمت بالا فشار وارد می نماییم.
در افراد حامله نمیتوان به این ناحیه فشار آورد و باید مانور را روی 2 سانتی متر بالای زایده و روی جناغ انجام داد.
در افرادی که زبان آنه ته حلق افتاده زبان را بیرون آورده  و برای آنها ( airway )   گذاشت که آن را پس از وارد کردن در دهان 180 درجه چرخانده و وراد کرده.
ماساژ قلبی
آغاز ماساژ قلبی به علت کمک به پمپاژ مصنوعی قلب٬ اولین قدم و مهم‌ترین مانور امدادگر است که باید هرچه سریع‌تر آغاز گردد. قبلاً توصیه می‌شد که برای بزرگسالان به ازای هر 15 ماساژ قلبی 2 تنفس مصنوعی و برای کودکان و نوزادان به ازای هر 5 ماساژ قلبی 2 تنفس مصنوعی انجام شود. در حال حاضر به جز در مورد نوزادان توصیه می‌شود که 30 ماساژ قلبی برای هر دو تنفس مصنوعی انجام شود.
فشار بر روی قفسه سینه باید سریع و قوی باشد و با سرعت 100 فشار در دقیقه انجام شود. با این حال باید زمان کافی برای برگشت قفسه سینه به بالا داده شود، به طوری که فشارهای متوالی خون را به درون دستگاه گردش خون براند. برای انجام ماساژ قلبی پاشنه یک دست را باید در مرکز قفسه سینه(بر روی استرنوم) پایین سر سینه‌ها قرار داد و دست دوم را باید روی اولی گذاشت به طوری که بتوان با حداکثر قدرت به پایین فشار آورده و دست بالایی انگشتان دست پایین را از محدوده ماساژ دور کند. با هر فشار قفسه سینه باید حدود ۵ سانتی‌متر پایین برود. با توجه به حیاتی بودن این مانور٬ از احتمال شکسته شدن دنده‌ها به‌ویژه در کهنسالان چشم‌پوشی می‌شود و حتی امدادگر پس از شنیدن صدای شکسته شدن دنده٬ باید به ماساژینگ ادامه دهد.
CPR در شیرخواران زیر یکسال:
عدم وجود نبض بازویی یا براکیال را در قسمت د اخل بازو را تعیین کنید به این ترتیب که انگشت اشاره را که به پای بیمار نزدیک تر است روی استرنوم بگذارید به این ترتیب که انگشت اشاره را درست زیر نوک سینه وانگشتان میانی و حلقه را نزدیک انگشت اشاره قرار دهید و یا اینکه با 2 انگشت روی خط حد فاصل دو نیپل فشار وارد کنید .تهویه ی مکانیکی تا زمان جاگذاری راه هوایی پیشرفته باید ادامه یابد.
CPR در کودکان 8-1 ساله:
-        عدم وجود نبض در شریان کاروتید و عدم وجود گردش خون را تعیین کنید.
-        از کف یک دست یا دو دست بر حسب راحتی شما و جثه بیمار استفاده کنید.
-    روی نیمه تحتانی استرنوم فشار وارد کنید. استرنوم باید حدود یک سوم تا یک دوم کل عمق قفسه سینه فرو رود که حدوداً 4-5/2 سانتیمتر خواهد شد.
در کودکان بزرگتر از 8 سال محل ماساژ همانند بزرگسالان است  ولی با پاشنه ی یک دست این کارانجام میشود.
و تعداد ماساژ نیز 80-100 بار در دقیقه است.
توجه : در افرادی که دچار له شدگی قفسه سینه و آمبولی وسیع شده اند این کار را انجام نمی دهیم
و در افرادی که دارای دریچه ی مصنوعی هستند این کار نباید بیش از 3 تا 4 دقیقه به طول بینجامد.
اقدامات پیشرفته ی حیات:
اقدامات پیشرفته یا ALS به اقداماتی گفته می شود كه در مراكز مجهز و توسط افراد متخصص انجام شود
Drugs :D
    EKG:E
     Fibrillations Treatment :F
که ما در اینجا درباره ی دارو بحث نمکنیم.
E   یا E.C.G:
منظور مانیتورینگ بیمار است و در صورت امكان گرفتن الكتروكاردیوگرافی كامل از بیمار
نكات
1-بیمار را به یك دستگاه مانیتور وصل كنید ترجیحا الكتروشوك مانیتورینگ.بهترین وضعیت مانیتورینگ لید 2 می باشد
2-در هنگام شوك دادن بهتر است لید را در وضعیت پدالها قرار داد.صحیح قرار دادن لیدها مهم است.
قرمز یا R و یا RA دومین فضای بین دنده ای زیر كلاویكول نزدیك به بازوی راست -   زرد یا L یا LA دومین فضای بین دندهای زیر كلاویكول نزدیك به بازوی چپ -  سبز یا F  یا LL هفتمین فضای بین دنده ای خط انتر و اگزیلار -  مشكی یا RL هفتمین فضای بین دندهای خط انتر و اگزیلار ( این لید فقط در بعضی از مانیتورینگ ها وجود دارد).
انواع شوک:
همزمان Synchronized
غیر همزمان Synchronized  non
نكات لازم در شوك تراپی
1-با كلیه دستگاههای الكتروشوك موجود بخش آشنا شوید
2-چندین بار فراگیری دستگاه را عملا مرور كنید( زمان احیا زمان كسب تجربه و مهارت نیست )
3-بیمار را به حالت طاق باز قرار داده تخته احیا را زیر بیمار قرار دهید
4-بیمار را مانیتور كرده و لید مناسب را انتخاب نمائید ( R بلند و T كوتاه)
5-دستگاه را آماده كار نمائید ( دستگاه از نظر شارژ و سالم بودن مرتبا چك شود)
6-دستگاه را روشن كنید
7-مد دستگاه و مقدار انرژی لازم را طبق دستور پزشك تنظیم نمائید( همزمان یا غیر همزمان )
8-در شوك همزمان انرژی معمولا از 50 – 100 و... شروع می شود
9-در شوك غیر همزمان انرژی معمولا 200 – 150 ژول شروع می شود.
10-پدالها را آغشته به ژل كنید ( از آب استفاده نكنید )
11- دستگاه را شارژ كنید.
12-پدالها را در محل مناسب قرار دهید.
-  اپكس : پنجمین فضای بین دنده ای خط انترواگزیلار
-  استرنال زیر كلاویكول چسبیده به سمت راست استرنال
13-جهت تماس مناسب به هنگام تخلیه شوك پدالها را به بیمار فشار دهید
14-هنگام تخلیه شوك اكسیژن را قطع نمائید( خطر اشتعال)
15- هنگام تخلیه شوك خبر دهید ( كسی با بیمار تماس نداشته باشد)
16-هنگام تخلیه شوك بیمار با وسایل فلزی در تماس نباشد
17-مقدار ژول و مد شوك طبق دستور پزشك اجراء شود.
18-در مسمومیت با دیگوكسین و بلوكهای قلبی شوك داده نشود
19- در هنگام شوك دادن مانیتورهای اضافی را خاموش كنید
20-انتخاب پدال مناسب ( 13 سانتیمتر جهت بزرگسالان، 8 سانتیمتر جهت كودكان و 5/4 سانتیمتر جهت نوزادان)
21-پس از 5 ثانیه از شوك نبض كاروتید را چك كنید.
عوامل موثر در پاسخ دهی به شوك
1-سن  2- نوع آریتمی قلبی  3- مدت زمان ارست قلبی       
4-بیماری زمینه ای بیمار   5- اختلالات متابولیكی و الكترونیكی بیمار(اسیدوز – آلكالوزو..)
پس از بازگشت بیمار سریعا عملیات گرم كردن بیمار آغاز شود
لوله گذاری : اینتوباسیون تراکئوستومی و ایروی گذاری
اینتوباسیون
- لوله گذاری مرحله ای است مربوط به باز كردن راه تنفسی كه در سطح پایه قرار دارد ولی با توجه به اینكه این مرحله نیاز به مهارت خاص وسایل پیشرفته دارد لذا در سطح دوم كه پیشرفته است قرار می گیرد و از آنجا كه نخواستیم ترتیب حروف لاتین به هم بخورد این مبحث در انتهای جزوه آورده ایم در صورتیكه اهمیت آن خیلی زیاد و در تهویه مناسب و جلوگیری از صدمات مغزی نقش به سزایی دارد .
ایروی گذاری: ایروی را به سمت بالا گرفته و از وسط و گوشه دهان وارد شود.
- پس از آنكه نیمی از ایروی وارد دهان شد آن را بچرخانید و تا آخر وارد دهان بیمار كنید
- چك كنید كه زبان به عقب رانده نشده باشد و درصورت بزرگی ایروی باعث صدمه به حنجره و حلق بیمار میشود و درصورت كوچكی ایروی منجر به جمع شدن زبان و انسداد راه هوایی می شود.
- استفاده از ایروی دربیماران هوشیارباعث تحریك  رفلكس gag و برادی كاردی و تهویه و استفراغ می شود
لوله گذاری
- لوله گذاری بایستی توسط افراد ماهر انجام شود
- لارنگوسكوپ با تیغه مناسب انتخاب نمائید
- لوله تراشه باسایز مناسب را انتخاب كنید
- لوله تراشه سالم را انتخاب كنید( باد كردن كاف )
زمان طلایی جهت اقدامات قلبی ریوی 4-2 دقیقه و حداكثر 6 دقیقه می باشد.
در تراکتوستومی 2 سانتی متر زیر غضروف کریکوئید را برش و لوله ای جهت تهویه کار گذاشته می شود.
عوارض احیای  قلبی ریوی
1-عوارض اولیه
آسپیراسیون ، دیس ریتمی های خطرناك ، اسیدوز ، افت فشار خون و مرگ سلول های مغزی-عوارض ناشی از لوله گذاری-  صدمه به بافت نرم ( لوزه ها ، ریشه زبان ، دهان ، حنجره )-  ورود لوله به معده ( اتساء معده ، عدم تهویه مناسب ، آن استریل شدن لوله )- صدمه به زبان ، شكسته شدن دندانها- ورود یكطرفه به ریه و كلاپس ریه دیگر- خونریزی ، هماتوم ، آبسه - در لوله گذاری از بینی احتمال شكسته شدن جمجمه و عفونت مغزی وجود دارد - در بیمارانی كه ایست كامل نداده اند باعث ترشح اپی نفرین ( افزایش فشار ، تاكی كاردی ، آریتمی ) - ناكافی بودن هوای داخل كاف ( خروج هوا از اطراف آن ، عدم تهویه مناسب ، اسپیراسیون)- زیادی هوای كاف( صدمه به عروق تراشه و نکروز تنگی)-تجمع ترشحات و خم شدن لوله -اسپاسم در بیماران نیمه هوشیار  - ادم ریه پس از خروج لوله
2-عوارض ناشی از شوك تراپی
- سوختگی - دیس ریتمی- آسیب عضله قلب ( 1 درصد تغییرات در TوST و 9 درصد بالا رفتن CPK -ادم ریه ( بخاطر فلج دهلیز ) - افت موقت فشار خون - اسپیراسیون و پنومونی  - برق گرفتگی
3-عوارض ناشی از ماساژ
 شكستگی جناغ – پنوموتراكس -  هموتراكس به علت پارگی ریه -  تامپوناد قلبی -  شكستگی دنده و پارگی طحال و كبد

4- سایر عوارض ناشی CPR
آمبولی چربی - صدمات مغزی  -هیپوترمی - صدمات كلیوی - دیس ریتمی
پایان احیا نیز به دستور پزشک انجام میشود .احیایی موفق است که بیمار ضمن 20 دقیقه برگردد در غیر این صورت فرد وارد زندگی نباتی می شود.و پزشک باید پایان احیا را مکتوب در پرونده ی فرد درج نماید.منابع:
کتاب CPR میترا ذوالفقاری
کتاب پرستاری ویژه ی ذاکری مقدم
کتاب الکتروکاردیوگرام از سلول تا بالین بابک روزبهاننوع مطلب : پرستار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
DIV>

کد دنبال کننده موس >DIV>>